תולדות חייו של אסי

(נכתב על ידי גדי ונורית לביא)

אסי נולד ב 21.10.1974 בת"א וגדל בגבעתיים.

אסי היה ילד סקרן. כל דבר בדק, הפך, סובב ופרק. בילדותו, הוא אהב להרכיב ולבנות דגמים מצעצועים שונים. התכנון והבניה היו תמיד, הצד חזק שלו.
דבר נוסף שאפיין את אסי היה אהבת הספרים. לפני שידע לקרוא הוא "קרא" ספרים מתוך התבוננות חוקרת בפרטי התמונות. כך הוא למד כיצד פועלות מכונות, איך פועל גוף האדם ועוד. בהמשך התגלה, שהוא מאוד אהב לקרוא. ספרים מכל הסוגים: ספרי מתח, מדע בדיוני, רומנים, אנציקלופדיות, עיתונים ולעשה כל דבר. תמיד הוא היה עם ספר ביד.

אסי למד בבית הספר ע"ש כצנלסון בגבעתיים. תמיד היה תלמיד מצטיין. הוא היה בעל זיכרון מעולה, סקרנות ללא גבול ויכולת חשיבה יוצאת דופן. אסי לא היה צריך להשקיע בלימודים כדי להצליח. ההקשבה בשעורים ואהבת הקריאה הספיקו לו. לימודים לא היו עבורו עול. בגיל שמונה הוא קיבל את המחשב הראשון. זו הייתה נקודת ציון בחייו. המחשב ותכנותו תפסו מקום חשוב והתחרו על זמנו עם הספרים. עיסוקו האינטנסיבי במחשבים והעדר ספרי מחשבים בעברית, הובילו אותו ללמוד אנגלית וכהרגלו, למד לבדו וברמה גבוהה. כבר מגיל צעיר בלטה יכולתו והתמדתו בחקירה לעומק של נושאים שעינינו אותו. אסי השתתף בחוגים לאסטרונומיה ואלקטרוניקה במסגרת נוער שוחר מדע באוניברסיטת תל אביב. התעניינותו בנושאים אלו לא הייתה רק במסגרת החוגים. הוא קרא אין ספור ספרים בנושאים אלו ואף ביקר במצפה הכוכבים. לאחר מכן התעניין בכימיה והלך לחוג באורט ר"ג.

אסי למד בתיכון ע"ש ש. בן צבי בגבעתיים וסיים במגמה פיזית מתמטית. גם בתיכון התבלט בתחומים הריאלים. אך לא רק בהם. הוא אהב גם את השעורים ההומניים. בתחילת שמינית אסי קיבל מהצבא זימון למבחנים ל"תלפיות". הוא עבר בהצלחה את כל המבחנים אך בסופו של דבר לא הגיע לשם עקב פרופיל רפואי נמוך. יום לאחר ההודעה מתלפיות, הגיע זימון לבחינות לממר"מ. אסי הצליח שם מאוד וסיים בין חמשת הכוכבים. במהלך שש וחצי שנות שרותו בצהל, אסי עבד על פרויקטים שמאוד עניינו אותו. לאחר שסיים קורס קצינים, מונה לראש צוות ועבד במקביל בשני ענפים. בשנת שירותו האחרונה בחר לעסוק בתכנון ובהתוויית קווים מנחים לפרויקט חדש ומעניין ביותר.
אסי תכנן את לימודיו, באוניברסיטה הפתוחה, כך שבדיוק עם סיום שירות הקבע שלו, הוא יסיים את התואר הראשון במנהל עסקים ומחשבים וכך היה. הוא תכנן להמשיך לתואר שני במתמטיקה.

ב 20.6.1999 אסי השתחרר מהצבא ונסע עם עינת חברתו, לטיול בן חודש לארצות סקנדינביה. אסי חזר מהטיול מלא חוויות וכוונות לטיולים בעתיד.

בסוף אוגוסט 99 הוא החל לחפש עבודה וקיבל מספר הצעות. כל אחת טובה מחברתה. מלאכת הבחירה הייתה קשה והסתיימה בחב' "צ'ק פוינט". ב 13.9.1999 הוא החל לעבוד שם. הוא היה מאושר מהחלטתו. האווירה בחברה בכלל ובקבוצתו בפרט, התאימו וקסמו לו. נושאי עיסוקו והטכנולוגיה מאוד עניינו אותו. מוסר העבודה והאחריות ענו לציפיותיו. לאחר תקופת הסתגלות קצרה, אסי היה משוכנע שבחירתו הייתה מצוינת.
שלושה וחצי חודשים בלבד, אסי הספיק לעבוד בצ'ק פוינט וכבר הכירו עמיתיו וראשי הצוותים ביכולות הגבוהות שלו. הוא היה אמור לקבל תפקיד מרכזי בחברה. הוא היה בטוח בעצמו וביכולתו המקצועית. יחד עם זאת אסי היה בחור מאד צנוע ושקט.

הכל היה פתוח בפניו. הכל היה כל כך טוב, מלא שמחה ואושר.
בשבריר של שניה הכל נעלם. אסי נעלם. ב 1.1.2000 בנסיעה טרגית, אסי נהרג בתאונת דרכים.

ספרים

אסי אהב ספרים. אסי היה "איש ספר". בילדותו תמיד אהב להקשיב במשך שעות לסיפורים. מילדות אהב להקשיב כשהקריאו לו. בגיל ארבע לערך, הוא החל "לקרוא" ספרים בעזרת התמונות ודמיונו המפותח.
היו בבית ספרים שהציגו בעזרת תמונות מפורטות, כיצד פועלות מכונות, איך בנוי גוף האדם וכדומה. הוא ישב שעות עם ספרים אלו ופענח אותם באמצעות התמונות. בכתה א' כשלמד לקרוא, תמיד היה עם ספר ביד. ספרים היו אהבת חייו.
הוא היה קורא במהירות מדהימה ולהפתעתנו משבדקנו זאת, היה בקיא בנושא שעליו קרא.
הוא התעניין וקרא ספרים מכל התחומים: ספרי מתח, אגדות, רומנים, ספרות יפה, מדע בדיוני, מיתולוגיה, ספרות ישראלית חדשה ומה לא. בעיקר קרא ולמד מאנציקלופדיות.

התעניינותו הרבה במחשבים והעדר ספרי מחשבים בעברית, הובילו אותו ללמוד אנגלית וכהרגלו למד לבדו וברמה גבוהה. הוא החל לקרוא הרבה גם בשפה זו. בעיקר מדע בדיוני וספרי מחשבים. כאשר החל להרוויח קנה לעצמו עוד ועוד ספרים. הוא אהב לשהות ממושכות בחנויות הספרים. הוא היה יושב קורא וקורא ופשוט לא היה יכול להפסיק. כאשר התלהב מספר כלשהו, תמיד העביר אותו לחבריו ולמשפחתו. תמיד היו בתיקו כמה ספרים. חבריו מהצבא זוכרים שאסי היה מעביר להם סדרת חינוך ותמיד המליץ והביא ספרים לקריאה. אסי היה אוטודידקט אמיתי. ספרים ומחשבים היו אהבת חייו.

אהבתו לספרים, סקרנותו החקרנית, בצרוף זכרונו המופלא, העשירו אותו מאוד.
אסי היה מלא ידע כרימון.

ניווטים

במהלך קורס הקצינים אסי נחשף לראשונה לנושא הניווטים. חווית הניווט הלהיבה אותו. הוא מצא כי בהליכה תוך חיפוש הדרך, יש אתגר מסקרן. ההתנסות הזו הובילה אותו עם כמה מחבריו, להקמת קבוצה מגובשת לניווטים ודווקא בלילות.
במשך כ 3 שנים ערכה הקבוצה כ 10 ניווטים, בעיקר בלילות שישי.
כל ניווט סיים שבועות של הכנות רבות: קביעת המיקום, לימוד המסלול, נקודות הציון, המכשולים ומקום החנייה והלינה.
הניווט היה במסלול טבעתי, הוא החל במקום חניית המכוניות וחזר אליהן. עם הזמן הלכה החבורה והתעבתה וחלק מהניווטים נערכו בשתי קבוצות שהלכו האחת מול רעותה ונפגשו במרכז המסלול. לכל ניווט ניתן שם, בדרך כלל בהתאם לחוויה המרכזית בו.
כמובן שהאוכל והשתייה היו חלק מרכזי בחוויה. אסי אהב מאוד את הניווטים והשתתף ברובם.
שבועיים לפני שנהרג נערך ניווט שממנו אסי חזר כהרגלו, מאושר.

אסי והמחשבים

אסי היה כבן שמונה כשהוא קיבל את המחשב הראשון. זו הייתה נקודת ציון בחייו. המחשב ותכנותו היו במקום הראשון בסדר היום, תפסו מקום חשוב והתחרו על זמנו עם הספרים. הוא למד תכנות לבדו. עוד בהיותו תלמיד בתיכון כתב תוכנת מחשב (EDITOR) לעריכת ולהגהת תוכנות אחרות. עם השנים הוא למד שפות תכנות מתקדמות. בגיל 17 עבד להנאתו, בחברה קטנה ועסק בשחזור קבצים אבודים במחשבים של לקוחות החברה.
עיסוקו האינטנסיבי במחשבים והעדר ספרי מחשבים בעברית, הובילו אותו ללמוד אנגלית וכהרגלו למד לבדו וברמה גבוהה. שליטתו באנגלית עזרה לו מאוד בכתיבת תוכנות.
אסי היה מקליד על מקלדת המחשב בשתי השפות, במהירות מטורפת. בקושי, אפשר היה לעקוב אחר התקדמות הסמן על גבי המסך.
אהבתו למחשבים, הפכה את התחביב למקצוע. הצלחתו בתכנות מחשבים בצבא, הובילה אותו לבחור במקצוע זה גם בעתיד. הוא סיים תואר ראשון במנהל עסקים ומחשבים.